Ciąża to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdej kobiety. 3 tydzień ciąży to chwila, w której dokonają się wszelkie możliwe decyzje dotyczące twojego dziecka – od tej chwili dochodzi do zapłodnienia, a na skutek działań genetycznych rozstrzygnie się czy twoje dziecko będzie chłopcem, czy też dziewczynką.
Z perspektywy matki na pewno zauważysz skoki nastrojów. Jest to spowodowane przede wszystkim ogromną burzą hormonalną zachodzącą w organizmie wskutek zapłodnienia.
Pierwszymi oznakami ciąży są wskazane wcześniej wahania nastrojów, ale także takie objawy jak: senność i zmęczenie w ciągu dnia, znacznie zwiększone pragnienie, poranne nudności, zmiana postrzegania smaku oraz węchu, zwiększenie tkliwości piersi, zmiana apetytu (znaczne zwiększenie/zmniejszenie).
Choć niewątpliwie jest to kuszące należałoby wstrzymać się z wykonaniem zwykłego testu ciążowego. Żaden z nich nie jest na tyle czuły, żeby dać jednoznaczny wynik, a fałszywy może tylko wzmóc frustrację i zdenerwowanie. Pewnym wyjściem może być badanie krwi na hormon beta-hCG. Badanie te możesz przeprowadzić w każdym laboratorium bez skierowania od lekarza prowadzącego. W ten sposób można wykryć ciążę już często w drugiej połowie trzeciego tygodnia ciąży.
Najczęstszym, pierwszym objawem faktycznej ciąży jest tak zwane plamienie implantacyjne, odnoszące się do drobnych plamień związanych z zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. Plamienia te są całkowicie naturalne, w związku z czym nie ma się czego bać.
Musisz pamiętać, że pierwszy trymestr, a w szczególności trzeci oraz czwarty tydzień ciąży to okres, w którym zarodek jest niesamowicie wrażliwy na negatywne, zewnętrzne wpływy. Do najczęściej używanych substancji mających jednoznacznie negatywny wpływ na rozwój zarodka zaliczamy etanol (w dowolnej postaci oraz stężeniu), nikotynę, nielegalne substancje odurzające oraz większość leków. W początkowych etapach ciąży należy również unikać kontaktu z ołowiem (kontakt ze starymi rurami oraz farbami, praca w przemyśle ciężkim), rtęcią (żarówki energooszczędne, termometry rtęciowe, duże ryby morskie), pestycydami (zboża oraz inne produkty rolnicze, domowe preparaty przeciwko owadom) oraz lekami teratogennymi zawartymi w mięsie hodowanym przemysłowo.
Należy unikać jedzenia przetwarzanego masowo, produkowanego intensywnie. Wypadałoby także unikać zanieczyszczonych środowisk takich jak centra metropolii, obszary silnie uprzemysłowione. Stan ziemi oraz powietrza w takich okolicach pozostawia wiele do życzenia w stosunku do oczekiwań potencjalnej matki. Należy także pamiętać, że praktycznie każda decyzja dotycząca zdrowia matki powinna być zawsze konsultowana z lekarzem. Podjęcie stosowania dowolnych środków farmakologicznych, terapii ruchowych i innych może mieć istotny wpływ na przebieg ciąży. W początkowych etapach zarodek jest nieodporny na wszelkie zaburzenia z zewnątrz oraz wewnątrz i każda, najmniejsza decyzja dotycząca zdrowia może wpływać także na niego. Należy mieć to na uwadze przy podejmowaniu jakichkolwiek działań przekraczających codzienne obowiązki.