Problemy z koncentracją w czasie pracy i naukiProblemy z koncentracją w czasie pracy i nauki

Każdy z nas z własnego doświadczenia wie, jak bardzo przeszkadza w nauce i pracy brak koncentracji. Kiedy umysł rozprasza się i zaczynamy myśleć o tysiącu nieważnych spraw, zamiast o tej jednej, którą właśnie teraz powinniśmy się zająć, nic nam „nie wchodzi do głowy”, a zrobienie danego zadania staje się wprost niemożliwe.

Zaczynamy się denerwować i stresować, a to zupełnie nie służy skupieniu uwagi. Kto z nas nie „zaliczył” ważnego egzaminu czy nie oddał projektu na czas, bo zupełnie nie szło mu skupienie się na tym, co istotne? Koncentracja uwagi jest niezbędna, by efektywnie się uczyć i pracować.

O czym świadczą problemy z koncentracją?

Jeśli masz problemy z koncentracją, może to znaczyć, że po prostu jesteś zmęczony. Całonocne „wkuwanie” do egzaminu czy klasówki mija się z celem. Po kilku godzinach będziesz myśleć o wszystkim, tylko nie o nauce. Nie będziesz też przyswajać materiału ze zrozumieniem.

To samo dotyczy zadań wykonywanych w pracy. Po kilku godzinach pracowania bez przerwy po prostu będziesz zmęczony, a twój organizm i mózg będą domagać się odpoczynku.

Problemy z koncentracją pojawią się także wówczas, gdy w trakcie nauki czy pracy zapominamy o tym, by jeść i pić (kawa i mocna herbata się nie liczą – wypijanie ich w dużej ilości raczej zaszkodzi, niż pomoże). Gdy organizm jest nieprawidłowo nawodniony, może mieć to bardzo negatywne skutki. W takim przypadku kłopoty ze skupieniem uwagi są gwarantowane.

Problemy z koncentracją to także często efekt zbyt dużej ilości bodźców zmysłowych, na przykład dźwięków, docierających do nas w czasie nauki lub pracy. Innymi słowy, kłopoty ze skupieniem uwagi mogą świadczyć o tym, że jest zbyt głośno lub że zbyt wiele się wokół nas dzieje.

Jak uczyć się i pracować efektywnie?

Przede wszystkim zrób plan, czyli rozpisz, co i do kiedy masz zrobić, a następnie przeznacz na to odpowiednią ilość czasu.

Nie warto uczyć się czy pracować non stop przez więcej niż 2–3 godziny. Po tym czasie efektywność spada, jeśli nie zrobimy sobie krótkiej przerwy.

W miarę możliwości postarajmy się zmniejszyć liczbę bodźców docierających do naszych zmysłów, na przykład podczas nauki wyłączmy telewizor czy głośną muzykę.

Warto wypróbować także proste ćwiczenia na koncentrację, takie jak rysowanie szczegółów, kolorowanie lub łączenie liniami punktów. Takie ćwiczenia na koncentrację warto wykonywać regularnie, ponieważ pomagają skupić się na wykonywanym w danym momencie zadaniu.

Pamiętajmy też o piciu odpowiedniej ilości wody mineralnej i o zdrowej diecie. Mózg do pracy potrzebuje składników mineralnych i witamin, a te dostarczymy mu wraz z pełnowartościowym, zdrowym pożywieniem.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here