Klasyka i nowoczesność, te dwa trendy czasami bardzo się od siebie różnią. Dotyczy to świata mody, muzyki oraz nawet wystroju wnętrz. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że są to dwa w ogóle nie pasujące do siebie style, ale okazuje się, że są znawcy, którzy potrafią świetnie połączyć nowoczesność z klasyką.
Klasycznie urządzone mieszkanie
Styl, który nawiązuje do historii, do stylu, który można było zobaczyć w pałacach, dworkach, cały czas się zmienia i rozwija. W pokoju lub salonie, w którym wybrano trend klasyczny nie może zabraknąć eleganckich, drewnianych, ozdobnych mebli, takich jak komody, witryny lub szafa oraz wygodnych sof i foteli. Niezbędnym meblem, jeśli salon ma większą powierzchnię albo w ogóle wydzielona jest część jadalniana, jest duży, stabilny stół, przy którym wygodnie i komfortowo mogłoby spędzać czas więcej osób. W klasycznie urządzonych wnętrzach występuje porządek, harmonia i symetria. Chociaż meble są dosyć masywne, to nie przygniatają wizualnie mieszkania. Zasłony, które mają podkreślić klasyczne wnętrze, najlepiej żeby były jednolite kolorystycznie, długie i proste. Inne dodatki, takie jak poduszki i koce również dobrze, żeby komponowały się z pozostałymi ozdobami. Urządzając wnętrze w stylu klasycznym trzeba umieć zachować umiar w ilości dodatków.
Nowoczesne mieszkanie
Styl nowoczesny kojarzy się przede wszystkim z prostotą, minimalizmem oraz funkcjonalnością. Dawniej w mieszkaniach ściany były malowane na kolor pomarańczowy, brzoskwiniowy, żółty, biały lub zielony. Obecnie, najczęściej wybieranymi kolorami są delikatniejsze odcienie beżu, bieli, szarości, brązu lub inne pastelowe barwy. Są także miłośnicy wyrazistych barw. W klasycznych pokojach popularne jest drewno, a w nowoczesnych mieszkaniach, oprócz tego materiału, można zastosować stal, beton, cegłę lub szkło. Dawniej budynek podzielony był ścianami na konkretne pomieszczenia, a dzisiaj coraz częściej mieszkanie jest jedną większą przestrzenią z wydzielonymi strefami. Za pomocą szklanych ścianek działowych, zastosowania odmiennej kolorystyki lub dywanów, można rozróżnić poszczególne strefy. Nowoczesne mieszkania najczęściej są jasne i przestronne. Jeśli mieszkanie jest w jasnej, jednej tonacji kolorystycznej, to za pomocą ozdoby podłogowej, jaką jest dywan geometryczny, można ożywić pokój. Abstrakcyjne kształty oraz figury, takie jak kwadraty, trójkąty, koła, stożki lub prostokąty, pobudzają naszą wyobraźnię oraz sprawiają, że do pomieszczenia wprowadza się innowacyjny, niepowtarzalny klimat. Dywany geometryczne w intensywnych barwach i z odważnymi wzorami przełamią monotonię. Z kolei delikatna szara, biała lub beżowa kolorystyka wpasuje się w całość minimalistycznie i prosto urządzonego pomieszczenia. Cieszącym się popularnością jest nowoczesny dywan 3d. Oprócz tego, że zapewnia komfort podczas siedzenia lub chodzenia, to dodatkowo jest ozdobą, która stu procentowo pasuje do każdego nowoczesnego mieszkania.
Połączenie nowoczesnego minimalizmu i klasycznej elegancji
Okazuje się, że styl, który oznacza elegancję, klasę wynikającą między innymi ze starannych wykończeń i bogatych zdobień świetnie można połączyć z minimalizmem i prostotą, które dominują w nowoczesnym sposobie urządzania wnętrz. Takie połączenie udaje się tylko wtedy, gdy doskonale połączy się aranżacyjną ascezę z nadmiarem. Jest to możliwe do osiągnięcia jeśli jeden styl uczyni się bazą, czyli na przykład ściany będą pomalowane w jednolitej, delikatnej kolorystyce, dzięki czemu będą stanowić spokojne tło dla ozdobnych mebli, kanap, zasłon lub innych dodatków. Do jednych ze zdobionych, klasycznych mebli należy drewniany stół z rzeźbionymi nogami i ozdobnymi, wygodnymi krzesłami. Do takiego rodzaju stołu pasuje drewniany kredens lub komoda z ozdobnymi wykończeniami. Do minimalistycznie kolorowych ścian pasować będą dodatki w postaci dużych, bogatych ram, lustra, świeczniki, dekoracyjne lampy, kinkiety lub ozdoby podłogowe, takie jak różnego rodzaju dywany tureckie, belgijskie lub orientalne. Dywany 3d również należą do rodzaju dywanów, które będą nadawać się do wnętrz, w których łączy się nurt klasyczny z nowoczesnym. Te trójwymiarowe dywany, między innymi dzięki odpowiedniemu sposobowi cięcia runa, osiągają przepiękny efekt wizualny. W tego typu wnętrzach łączących dwa skrajne style, można także zastosować odwrotność, to znaczy ściany mogą być bogato zdobione, na przykład ekskluzywnymi tapetami znanych producentów, wykonane z bardzo dobrej jakości tworzywa, a meble lub oświetlenie mogą być mniej ozdobne, wizualnie kierujące się w stronę prostoty.
Są zwolennicy stylu klasycznego oraz miłośnicy stylu nowoczesnego. Niektórzy z nich uważają, że tych dwóch różnych kierunków zdecydowanie nie powinno się łączyć, są jednak śmiałkowie, którzy wypróbowali, jak będzie prezentować się to połączenie. Okazało się, że przy zachowaniu umiaru, klasyka i nowoczesność mogą się ze sobą idealnie uzupełniać. Jak we wszystkim, w sposobie urządzania wnętrz, potrzebna jest również równowaga.