Wczesne początki ciąży można przegapić. Przyszłe mamy miewają mdłości, bóle brzucha czy złe samopoczucie. Pierwsze skojarzenia to symptomy choroby takiej jak grypa czy jelitówka. Ucisk na pęcherz moczowy kojarzony jest z zapaleniem tego narządu. Zanim podejmiemy leczenie środkami farmakologicznymi warto sprawdzić czy czasami nie jest się w ciąży. Wątpliwości rozwieje zrobienie testu ciążowego i wizyta u ginekologa. Sprawdźmy czy potrafimy odczytać sygnały organizmu.
W pierwszych tygodniach po zapłodnieniu u niektórych kobiet nie widać żadnych objawów. Większa część pań uważa, że dopadło ją przeziębienie i zatrucie pokarmowe, tylko czujne mamy pragnące dziecka szybko zauważają zmiany w organizmie. Niestety czasami także myląc sygnały. Po zapłodnieniu w kobiecym ciele następują wielkie przeobrażenia, pierwszy to wzrost progesteronu i zachwianie gospodarki hormonalnej. Kobieta miewa humory, potrafi w ciągu kilku minut tryskać radością, za chwilę płakać z żalu. Początkom ciąży towarzyszy podenerwowanie i przemęczenie. Progesteron robi totalną rewolucję w psychice przyszłej mamy ale spełnia bardzo ważną rolę – jest odpowiedzialny za utrzymanie ciąży i jej rozwój. Nie można walczyć na siłę ze swoimi huśtawkami humoru, najlepiej się wyciszyć i odpocząć. Objawy ciąży to także zmiana nawyków żywieniowych, część kobiet od samego początku ma zwiększony apetyt, inne nie mają ochoty nic zjeść. Nie jest też prawdą, że ciężarna powinna jeść podwójnie, w pierwszym trymestrze często towarzyszy brak apetytu i mdłości. W późniejszym etapie ciąży przyszłe mamy uwielbiają mieszać ze sobą różne smaki: lody, ogórki, frytki to tylko początek listy łakoci. Może także się okazać, że wcześniej nielubiana potrawa będzie najlepszą.
Ciąża to duży wysiłek także fizyczny dla organizmu. Senność i zmęczenie widoczne są od początku stanu błogosławionego. Obniża się ciśnienie krwi, naczynia krwionośne rozszerzają się a wspomniany progesteron przyczynia się do nudności, chronicznego zmęczenia a nawet omdlenia. Hormon hCG odpowiedzialny za podtrzymywanie zarodka wywołuje złe samopoczucie na początku mylone z objawami grypy. Drzemki mogą być konieczne w ciągu dnia a poranne czy wieczorne mdłości powinny minąć w II trymestrze.
Po 10 dniach nastąpi zagnieżdżenie zarodka, któremu może towarzyszyć plamienie implatacyjne, mylone z miesiączką. Gdy kobieta regularnie miesiączkowała, brak okresu jest najlepiej rozpoznawalnym objawem ciąży. Nieregularne miesiączki, a także krwawienie do 4 miesiąca ciąży może wprowadzić przyszłą mamę w błąd.
Kolejnym symptomem zapłodnienia są obolałe piersi. Powiększają się gruczoły, które później będą produkowały pokarm, naczynia krwionośne rozszerzają się powodując ból. Od początku ciąży ważna jest odpowiednia bielizna aby przyszła mam odczuwała komfort.
Rośnie również macica uciskająca pęcherz moczowy, ciężarna w tym czasie odbywa częste wycieczki do toalety. Kobieta w ciąży staje się czuła na zapachy, odrzuca ją intensywna woń jedzenia, kosmetyków czy papierosów. Mogą powodować one wymioty i ból głowy.
Wskazane objawy ciąży w różnym nasileniu występują u przyszłych mam. Symptomy są bardzo wyraźne w I trymestrze, u większości ciężarnych zanikają w kolejnych miesiącach. W kolejnych ciążach wiele z mam nie skarży się na żadne dolegliwości.