W budownictwie mieszkaniowym oraz w architekturze wnętrz z roku na rok rośnie zainteresowaniem stylem eko. Jakie materiały wykorzystuje się w wystroju wnętrz tego typu?
Jeszcze sto lat temu temat tego typu nie miałby absolutnie żadnego sensu, ponieważ w budownictwie wykorzystywało się rzecz jasna jedynie materiały naturalnego pochodzenia. Dopiero w kolejnych dekadach XX wieku opracowywano coraz to kolejne materiały syntetyczne, które stopniowo znajdowały zastosowanie w branży budowlanej. Obecnie tworzywa sztuczne są na tyle popularne, że w zasadzie trudno sobie wyobrazić współczesny nowoczesny dom bez ich uwzględnienia. Z drugiej jednak strony wiele osób na skutek wzrastającej świadomości zagrożeń wynikających z wykorzystywania materiałów syntetycznych decyduje się na budowę oraz wykończenie wnętrza domu naturalnymi metodami z wykorzystaniem w jak największej mierze naturalnych, ekologicznych surowców. Typowe naturalne materiały budowlane, z jakich obecnie wznosi się budynki mieszkalne to: drewno, glina, piasek, słoma, ziemia, papier, rozmaite włókna roślinne oraz szkło. Podejście do ekologicznego budownictwa bywa różne w odniesieniu do betonu oraz stali, których produkcja wymaga wykorzystywania dużych ilości naturalnych zasobów. Niemniej metale to rzecz jasna jak najbardziej surowce naturalnego pochodzenia. Przyjrzyjmy się teraz bliżej zaletom szkła.
Zastosowanie szkła w wystroju wnętrz
Szkło jest jednym z najpopularniejszych naturalnych materiałów nadal powszechnie wykorzystywanych w naszych mieszkaniach. Główne jego zastosowanie to oczywiście szyby w oknach oraz drzwiach. Ze szkła wykonuje się także ścianki szklane. Wrocław jest przykładem miasta, w którym powszechnie wykorzystuje się szkło w budynkach jednorodzinnych do budowy nowoczesnych, eleganckich balustrad. Oczywiście do celów budowlanych najczęściej wykorzystuje się specjalne, wzmacniane szkło, które jest dużo wytrzymalsze niż typowe szkło. Dzięki zastosowania procesu hartowania lub zbrojenia można otrzymać szklane tafle, które charakteryzują się znakomitą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a nawet niezwykle wysokie temperatury. W budownictwie powszechnie stosuje się także szkło vsg – nazywane także szkłem bezpiecznym. Tafla takiego szkła powstaje poprzez połączenie ze sobą kilku cienkich warstw klasycznego szkła. Odkryto, że takie warstwowe szkło jest bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne oraz duże różnice temperatur. Istotną zaletą szkła vsg jest to, co się z nim dzieje w przypadku rozbicia – elementy szklanej tafli nie rozsypują się, ale pozostają na miejscu nie generując żadnego zagrożenia. Rozważając kwestię zastosowania szkła w projektach wnętrz oczywiście nie można nie wspomnieć o lustrach. Nie sposób wyobrazić sobie funkcjonalnej łazienki bez dużego lustra, podobnie jest w przypadku sypialni i przedpokoju. W ostatnich latach popularne stają się także lustra artystyczne, lustra na wymiar oraz lustra ledowe.
Drewno we wnętrzach
Drewno jest materiałem uniwersalnym. Znakomicie sprawdza się w zestawieniu z wszelkimi innymi naturalnymi materiałami. W zależności od gatunku drzewa, charakteryzuje się ono różnymi cechami. Na przykład drewno dębowe jest bardzo twarde i wytrzymałe, z kolei drewno lipowe jest miękkie i łatwe w obróbce. Drewno stosuje się do produkcji solidnych i trwałych mebli, podłóg, schodów, balustrad, a także rozmaitych elementów ozdobnych. Bardzo ciekawą cechą drewna jest jego wpływ na jakość powietrza we wnętrzu, w którym się znajduje. Podobnie jak wiele innych naturalnych materiałów, tak też drewno reguluje wilgotność powietrza. Odpowiednio zakonserwowane drewno pochłania nadmiar wilgoci z powietrza, gdy natomiast powietrze staje się suche, wilgoć jest oddawana. Ta właściwość sprawia, że we wnętrzach urządzonych w stylu eko panuje ekologiczny, przyjazny zdrowiu mikroklimat.
Drewno jako materiał doskonale wpisuje się w wiele wnętrzarskich stylów. Może być głównym bohaterem aranżacji (np. styl rustykalny), a może stanowić tło lub być wykorzystane w elementach dekoracyjnych i funkcjonalnych. Jak dowiadujemy się ze strony internetowej Platformamebli.pl, drewniane meble znakomicie sprawdzają się we wnętrzach urządzonych na styl industrialny.
A może wełniany dywan?
Wielbiciele naturalnych materiałów podczas wyboru dywanu, najczęściej decydują się na dywan wykonany z wełny. Na naszym rodzimym polskim rynku wnętrzarskim funkcjonują przynajmniej dwie wielkie firmy produkujące najróżniejsze dywany tego typu – Dywilan oraz Agnella. Oczywiście sam fakt, że wełna jest materiałem naturalnego pochodzenia nie jest jej jedyną zaletą. Wełna jest znakomitym izolatorem termicznym. Dzięki temu grube wełniane dywany doskonale sprawdzają się szczególnie w tych pomieszczeniach, w których jest chłodna posadzka. Miękkie grube wełniane runo dywanu znacząco przyczynia się do ogólnego poczucia komfortu mieszkańców. Jakość dywanu zależy w dużej mierze od rodzaju zastosowanej do jego wytworzenia wełny. W polskich firmach produkcyjnych najczęściej wykorzystuje się wysokiej jakości wełnę importowaną z Nowej Zelandii oraz Wielkiej Brytanii. Pojedyncze włókna takiej wełny są bardzo cienkie, ale jednocześnie elastyczne i wytrzymałe. Dzięki temu możliwe jest tworzenie bardzo wyrazistych dekorów tak charakterystycznych dla dywanów ekskluzywnych. W modelach dywanów wełnianych z najwyższej półki stosuje się także nici jedwabne.