Nadwzroczność, nosząca także nazwę dalekowzroczności czy hiperopii, to obok krótkowzroczności druga najczęściej spotykana wada wzroku na świecie. Jest rodzajem wady sferycznej, to znaczy związanej z nieprawidłowym załamywaniem się światła na siatkówce. Najczęściej jest również wadą wrodzoną, spowodowaną zbyt płaskim kształtem rogówki, wskutek czego moc optyczna jest zbyt mała w stosunku do długości gałki ocznej. Zamiast dokładnie na siatkówce, obraz koncentruje się więc za nią, co powoduje niewyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się blisko nas. Jak objawia się ta wada wzroku i na co należy zwrócić uwagę szczególnie u dzieci, u których występuje ona bardzo często?
Objawy nadwzroczności
Nadwzroczność jest wadą wzroku (więcej informacji na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/nadwzrocznosc), który bardzo często występuje u małych dzieci z powodów fizjologicznych. Ich wzrok w pierwszych latach ciągle jeszcze się rozwija i gałka oczna oraz cały układ optyczny może jeszcze nie osiągnąć właściwych kształtów i rozmiarów. Dość częstym objawem nadwzroczności u małych dzieci, które nie potrafią same określić swoich problemów z widzeniem, jest zezowanie. Jeżeli zez zbieżny występuje u niemowlęcia powyżej 3 miesiąca życia, należy zgłosić się z dzieckiem do okulisty. Oko próbuje bowiem samoczynnie skorygować niewyraźne widzenie poprzez akomodację, uruchamiającą konwergencję, czyli skurcz mięśni prostych przyśrodkowych oka, wywołujący zezowanie. W takim przypadku należy jak najszybciej podjąć leczenie wady wzroku, poprzez wyrównanie nadwzroczności najmocniejszymi szkłami plusowymi.
Nadwzroczność może pojawić się również u osób dorosłych, które zaczynają zauważać, że wyraźnie postrzegają przedmioty położone w oddali, mają natomiast problem z najbliższym otoczeniem. Z czasem, w miarę rozwijania się nieleczonej wady wzroku, mogą pojawić się problemy z postrzeganiem zarówno dali, jak i bliży. Często towarzyszą im również bóle głowy, zez zbieżny czy ból gałek ocznych.
Korygowanie nadwzroczności
U pacjentów dorosłych nadwzroczność korygowana jest przez wypukłe soczewki skupiające, zarówno w postaci szkieł okularowych, jak i soczewek kontaktowych. Wybór metody korygowania tej wady wzroku zależy od indywidualnych upodobań i zdrowia pacjenta, który może zdecydować się na soczewki kontaktowe marki Acuvue, okulary lub stosować oba te sposoby korekcji wymiennie. Jeżeli dostrzegasz więc u siebie lub swojego dziecka wskazane wyżej problemy z widzeniem, zwróć się do okulisty, który przeprowadzi diagnostykę i dobierze odpowiednie akcesoria pozwalające na przywrócenie komfortu codziennego funkcjonowania.