Praca florystki, tylko z pozoru wydaje się prosta i mało wymagająca. Wbrew takim pozorom jest ona bardzo ciężka i z pewnością nie dla każdego. Mało jednak słyszy się o jakimś konkretnym ukierunkowaniu kandydatów w tym zawodzie. Dzisiaj odpowiemy na pytanie, jak zostać florystką? Jesteście ciekawi? Zaczynamy!
Przeczytaj też: https://www.fachowcy.pl/blog/jak-zostac-florystka/
Czym jest florystyka i kim jest florystka?
Według Wikipedii florystyka jest to: ,,dział botaniki, a ściślej geografii roślin i geobotaniki, zajmujący się inwentaryzacją flory w celu ustalania spisu gatunków roślin z podaniem ich stanowisk (rozmieszczenia) na określonym obszarze. W szerszym ujęciu zajmuje się badaniem zasięgów roślin, grupowaniem roślin według kryterium zasięgowego oraz powinowactwem florystycznym różnych obszarów, ich zróżnicowaniem florystycznym.
Z kolei florystka, zwana również potocznie kwiaciarką to osoba zajmująca się tworzeniem kompozycji kwiatowych. Pracując w takim zawodzie należy mieć podstawową wiedzę dotyczącą roślin. Bardzo ważne jest też to, że osoba wykonująca tego typu zawód musi mieć dobrze wyrobione poczucie estetyki. Florystka może tworzyć nie tylko bukiety kwiatowe, ale także inne kompozycje, w tym również te przestrzenne. Dlatego tak istotne jest, żeby potrafiła również pracować z przestrzenią i posiadała wyobraźnie przestrzenną.
Zadania florystki
Do głównych obowiązków florystki należy:
- przygotowywanie i realizacja projektów dekoracyjnych z roślin,
- tworzenie elementów dekoracyjnych – sztucznych kwiatów, suszu etc.
- pakowanie i przewożenie gotowych kompozycji,
- układanie kompozycji w miejscu docelowym,
- zabezpieczanie kompozycji kwiatowych przed więdnięciem,
- sprzedaż kwiatów,
- informowanie klientów o właściwościach roślin i ich przeznaczeniu,
- śledzenie trendów związanych z florystyką i dostosowanie do nich oferty kwiaciarni
Jak zostać florystką?
Żeby móc pracować w zawodzie nie są potrzebne żadne kursy florystyki. Niemniej jednak, bez nich trudno tworzyć kompozycje kwiatowe. Dlatego warto skorzystać z kursów i oferty edukacyjnej oferowanej przez wiele szkół policealnych. Kursy dla tych, którzy swoją przyszłość wiążą z kwiatami, mogą trwać od kilku tygodni do nawet roku czy dwóch lat. Na tego typu zajęciach uczniowie uczą się, jak obchodzić się z kwiatami. Dowiadują się także jak łączyć ze sobą kwiaty, by tworzyć piękne wizualnie dekoracje.
Tak, jak w każdym zawodzie, również i w tym niezbędne są pewne umiejętności, które sprawią, że będzie nam łatwiej osiągnąć nasze cele. Florystka musi przede wszystkim wykazać się zdolnościami manualnymi, wyobraźnią oraz wiedzą związaną z kwiatami i najnowszymi trendami dekoracyjnymi.
Zobacz też: http://www.mobilebeauty.pl/fryzjer-wymagania-i-obowiazki/