Właściwe wykorzystanie okresu ciąży może bardzo ułatwić pierwsze tygodnie po porodzie dziecka. Wiedza o przebiegu ciąży, znajomość cyklu rozwojowego dziecka, budowanie z nim więzi już na etapie płodowym, pozwoli na uniknięcie wielu zagrożeń i wykształcenie odpowiednich cech dziecka. Oczywiście nie dotyczy to pierwszych tygodni po zapłodnieniu, gdy można oddziaływać na dziecko praktycznie tylko przez właściwy dobór diety i przyjmowanie kwasu foliowego w celu zminimalizowania wystąpienia wad układu nerwowego, ewentualnie stosowanie leków według zaleceń lekarza.
Środkowy i ostatni trymestr ciąży to okresy, gdy dziecko jest już częściowo ukształtowane i bodźce oddziałują także na jego psychikę i zmysły.
Kiedy trwa 21 tydzień ciąży, dziecko wielkości banana jest już idealną miniaturka noworodka. Wprawdzie jego ciałko jest pokryte meszkiem i dodatkowo skórę przed negatywnymi skutkami ciągłego kontaktu z wodami płodowymi zabezpiecza maź, ale jego główka jest już kształtna, nosek, bródka i oczka są w pełni zarysowane. Maluszek ma wykształcone rączki i nóżki, posiada wszystkie paluszki i nie ma już łączącej je wcześniej błony. Chrząstki zamieniają się w kości, narządy płciowe są już w pełni ukształtowane. Dziecko ćwiczy mięśnie, co matka często czuje jako kopnięcia. Układ trawienny przygotowuje się do późniejszej pracy dzięki temu, ze dziecko cały czas połyka wody płodowe i przechodzą one przez wszystkie części, także przez nerki. Maluch w dwudziestym pierwszym tygodniu życia rozróżnia już smaki kwaśny, słodki, gorzki i słony. Warto to wykorzystać i przyzwyczajać dziecko do ostrych smaków, jeść jak dotychczas imbir, czosnek, paprykę i ulubione zioła. Dziecko przywyknie wtedy do smaków preferowanych przez matkę i w okresie karmienia piersią nie trzeba będzie ich unikać w obawie, że nie będzie chciało ssać wyrazistego w smaku mleka. Niektórzy specjaliści twierdzą, ze to w okresie ciąży wyrabiają się preferencje smakowe i to od tego, co matka będzie jadła w tym czasie zależą jego upodobania w życiu dorosłym. Dotyczy to także słodyczy.
Inna kwestia jest regularny cykl dnia. Dziecko śpi przeważnie wtedy, gdy matka spokojnie się porusza. Brzuch delikatnie wtedy faluje i dziecko usypia jak w kołysce. Jeżeli matka wyrobi sobie nawyk regularnych spacerów o określonej porze, będzie duże prawdopodobieństwo, ze po narodzinach łatwiej będzie tę regularność zachować. Pozytywne skutki aktywności ruchowej kobiety w ciąży są ponadto nie do przecenienia. Pozwalają zachować jej właściwą wagę i fizyczną formę, co powinno w przyszłości wpłynąć na lżejszy poród i krótszą rekonwalescencję.
Cala rodzina powinna dbać, by kobieta miała możliwość wyciszyć nerwy i zrelaksować się. Ponieważ sen jej jest często przerywany aktywnością dziecka, trzeba zapewnić jej dużo chwil relaksu w ciągu dnia. Dobrze, jeśli tym chwilom towarzyszy muzyka. Wpływa ona nie tylko na nastrój kobiety, ale kształtuje tez wrażliwość muzyczną kształtującego się człowieczka. Dziecko ma już wykształcony mózg i zapewne zachodzą tam jakieś pamięciowe procesy. Warto to wykorzystać.