Dieta o niskim indeksie glikemicznym

Cateringi dietetyczne z dowozem nie dzielą swoich diet tylko pod względem ilości dostarczanych do organizmu kalorii. Firmy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom różnych klientów, dlatego też podczas wyboru najlepszej diety dla siebie, można spotkać się z nowymi modnymi dietami, które są rekomendowane i popierane w środowiskach medycznych i dietetycznych. Jedną z takich diet jest dieta o niskim indeksie glikemicznym.

Czym jest indeks glikemiczny?

Mówiąc krótko, indeks glikemiczny jest określeniem zdolności produktów lub całych potraw do podwyższenia stężenia glukozy we krwi. Im indeks glikemiczny będzie wyższy, tym wyższy będzie poziom glukozy w organizmie. Ponadto, im szybciej dany produkt ulega strawieniu oraz im szybciej poziom cukru we krwi wzrośnie, tym ten produkt ma wyższy indeks glikemiczny.

Indeks glikemiczny ma wartości od 1 do 100. Najwyższą wartość posiada czysta glukoza. Produkty dzieli się na 3 grupy: o niskim (poniżej 55), średnim (pomiędzy 55 a 70)  oraz wysokim (powyżej 70) indeksie glikemicznym.

Produkty, a indeks glikemiczny

Wysoki indeks glikemiczny posiada w szczególności żywność, która charakteryzuje się wysokim stopniem przetworzenia. Są to m.in.: wyroby cukiernicze, słodycze, wszystkie dania typy fast-food oraz produkty, które są poddawane obróbce termicznej i mechanicznej. Dobrym przykładem mogą być chociażby warzywa, które w stanie surowym posiadają niski indeks glikemiczny, natomiast po ugotowaniu ta wartość znacznie rośnie. Jeśli zależy nam na niskim indeksie glikemiczny różnych produktów podawanych po ugotowaniu, warto postarać się, by były one ugotowane jedynie al dente, gdyż wtedy ich indeks glikemiczny będzie niższy, niż tych dłużej gotowanych.

Obróbka mechaniczna także ma wpływ na wartość indeksu glikemicznego. Każdy jeden proces, czyli rozdrabnianie, mielenie lub oczyszczanie sprawiają, że w surowcu rośnie stężenie indeksu glikemicznego.

Dla kogo stworzono dietę o niskim indeksie glikemicznym?

Najważniejszym wskazaniem, które warunkuje korzystanie z diety o niskim indeksie glikemicznym, jest cukrzyca. Ponadto tę dietę mogą stosować osoby cierpiąca na insulino oporność oraz na policystyczne jajniki.

salatka

Jednak to nie jedyne grupy osób, które powinny zwrócić uwagę na owy rodzaj diety. W medycynie istnieją dowody na to, że stosowanie diety o niskim indeksie glikemiczny może wspomóc utrzymanie prawidłowej masy ciała. Produkty o niskim indeksie glikemiczny pozwalają na dłuższe utrzymanie uczucia sytości, a ponadto umożliwiają lepsze zbilansowanie diety. W tej diecie dużą uwagę trzeba poświęcić na przygotowanie potraw, dzięki czemu można zjeść dużo bardziej zdrowo, bez dodatkowych kalorii. Dieta o niskim indeksie glikemiczny eliminuje całkowicie żywność wysoko przetworzoną – dania gotowe, produkty i potrawy z białej mąki, słodycze czy gazowane, słodzone napoje.

Poszukując w Internecie diet o niskim indeksie glikemicznym można się łatwo zniechęcić, gdyż niektóre potrawy są trudne do przygotowania i zajmują dużo czasu. Jeśli jest się cukrzykiem i inna dieta nie wchodzi w grę, warto sięgnąć po serwis dietly.pl i porównać wszystkie firmy cateringowe w okolicy, posiadające w swojej ofercie dietę o niskim indeksie glikemicznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here