To nigdy nie jest łatwa decyzja, lecz nie zawsze między dwojgiem małżonków dobrze się układa. Gdy od dłuższego czasu jest źle, obie strony zaczynają myśleć o „rozwiązaniu” powracających jak bumerang problemów. Drogi rozwiązania są dwie – albo separacja, albo rozwód. Warszawa to miasto, w którym szybko można znaleźć adwokata znającego się na kwestiach związanych z rozwodem. Podpowie, jakie kroki trzeba podjąć i czy rzeczywiście rozwód to jest ostateczna decyzja i kończący pewien etap krok.
Kiedy można starać się o separację?
Pojawienie się między małżonkami poważnych problemów, takich, z którymi oboje nie mają siły walczyć, nie musi kończyć się rozwodem. Z różnych powodów ludzie decydują się wcześniej na separację. Często są to pobudki religijne. Samo słowo „separacja” jest nadużywane. Często mówi się tak o osobach, które nie mieszkają już ze sobą lub nawet żyjąc pod jednym dachem każde działa na swoją korzyść i żyje po swojemu, nie zwracając uwagi na dobro i zdanie drugiej osoby. Jednak tego typu faktyczna separacja ma niewiele wspólnego z separacją prawną. Zatem co zrobić, jeśli nie jesteśmy gotowi na rozwód? Warszawa zna takie przypadki – dwoje kiedyś kochających się ludzi decyduje się na separację prawną. Nie jest to radykalny krok, ale pozwala zyskać czas na przemyślenie, co dalej robić ze związkiem. Najważniejszą przesłanką do orzeczenia separacji na wniosek jednej ze stron jest zupełny rozpad pożycia małżeńskiego. Sąd musi stwierdzić, że ten stan jest faktyczny, że małżonków nic nie łączy – ani więzi ekonomiczne, ani emocjonalne. Minusem separacji dla wielu może być to, że nie mogą podczas jej trwania wstąpić w nowy związek małżeński. Strony są także zobligowane do podziału majątku. Inną sytuacją jest rozwód. Warszawa oferuje prawników, którzy doradzą, która z możliwości będzie w danej sytuacji korzystniejsza.
Kiedy można starać się o rozwód?
Rozwód ma dużo poważniejsze skutki niż separacja. Aby sąd mógł orzec o rozwodzie, pożycie małżeńskie musi ulec zupełnemu i trwałemu rozkładowi. Te dwie cechy – zupełność i trwałość rozpadu pożycia – muszą występować jednocześnie. Są one przesłanką do tego, że powrót do wcześniejszej relacji i wspólnego życia dwojga ludzi nie ma już szansy nastąpić. Skutkiem rozpadu pożycia małżeńskiego jest rozwód. Warszawa oferuje także pomoc adwokacką w zakresie podziału majątku, opieki nad dziećmi, czy też przyznaniem alimentów. Rozwód oznacza, że byli małżonkowie nie mają już wobec siebie obowiązku wzajemnej pomocy.