Czym karmić psa

Okazuje się, że ułożenie zbilansowanej diety dla naszego czworonożnego przyjaciela wcale nie jest zadaniem prostym. Resztki obiadu z całą pewnością nie są dobrym pomysłem. Specjaliści do spraw żywienia zwierząt podpowiadają, że w codziennym menu psów muszą znaleźć się odpowiednie składniki odżywcze, by te mogły rozwijać się i cieszyć długim zdrowiem. Jedzenie musi być dopasowane nie tylko do wieku psiaka, ale i jego trybu życia oraz rasy.

Podstawy żywieniowe – codzienne menu psa

W diecie psa powinno znaleźć się nawet 70% mięsa. Pozostałe składniki to owoce i warzywa oraz zboża. Warto wiedzieć, że zły jadłospis dla pupila może przyczyniać się do powstawania groźnych chorób, w tym nadwagi, cukrzycy, problemów ze stawami, schorzeń nerek, a nawet chorób nowotworowych.

Co ważne, jedzenie dla psa nie musi być urozmaicone tak jak dieta człowieka. Zwierzę nie musi każdego dnia delektować się innym smakiem, nie potrzebuje kulinarnych rarytasów. Dieta musi być za to kompletna, zbilansowana, dostarczająca mu niezbędne składniki odżywcze. To właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem są suche karmy dla psa. Te dobrze dobrane będą zaspokajać głód, ale i uzupełniać wszelkie niedobory. Tylko nieliczni decydują się na samodzielne przyrządzanie posiłków dla czworonogów. Właściwie, po co to robić, skoro producenci dobrej jakości karmy oferują gotowe produkty, które w pełni zaspokajają potrzeby żywieniowe tych zwierząt?

Skład jedzenia dla psów

Podstawą jest białko. Zawarte w nim aminokwasy dają energię do codziennego funkcjonowania psiaka. Jeśli więc wybierasz suchą karmę dla psa, w jej składzie powinno znaleźć się około 70% mięsa – może być to drób, wołowina, wieprzowina, jagnięcina, królik albo mix tych mięs. Zawsze warto obserwować reakcję psa na dany rodzaj karmy, nie każda będzie mu smakować, niektóre mogą też uczulać i podrażniać delikatny układ pokarmowy. To szczególnie ważne w momencie zmiany karmy z tej dopasowanej do potrzeb szczeniąt na taką dla psów dorosłych.

Co ciekawe, raz w tygodniu można serwować psu rybę, a nawet 2-3 razy w tygodniu kawałek surowej wołowiny, oczywiście ze sprawdzonego źródła.

Kolejny istotny składnik to tłuszcz. W suchej karmie znajdują się nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Tak naprawdę trudno je zapewnić psu w diecie, jeśli menu przygotowujemy samodzielnie.

W diecie psa muszą znaleźć się też witaminy. Najlepiej jeśli te pochodzą z warzyw albo owoców. Nawet w suchej karmie znajduje się marchew, cukinia, dynia, gruszka czy borówki. Te składniki poprawiają również smak psiego jedzenia.

Ile razy dziennie je pies?

To zależy od rasy, wieku i wielkości psa. Przyjmuje się, że szczeniaki powinny jeść nawet 5 razy dziennie, zaś dorosłe psy najczęściej karmimy tylko raz w ciągu dnia. Zalecenia są jednak inne. Psy małych raz powinny jeść dwa razy dziennie, a te duże nawet kilka razy dziennie. Dzięki temu jedzenie jest lepiej trawione, a energia równomiernie rozkładana na całodzienną aktywność. Co istotne, pies powinien mieć zawsze dostęp do czystej wody pitnej, natomiast jedzenie powinno być mu serwowane o stałych porach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here