Przebieg ciąży

Ciąża z reguły trwa przez 40 tygodni, czyli przez około 9 miesięcy. Poszczególne jej okresy dzielone są na trymestry. Na początku rozwoju dziecka objawy nie dają się tak mocno we znaki. Kobieta nie uskarża się na szereg dolegliwości, nawet jeśli się one pojawią, są one lekkie i często też mylone są z objawami grypy czy też zatrucia pokarmowego. Z tego powodu nie są one wielkim powodem do zmartwień.
Dopiero z czasem przebieg ciąży zaczyna odciskać swoje piętno na życiu oraz samopoczuciu kobiety. Staje ona bardziej rozdrażniona oraz osłabiona. Zmiany hormonalne powodują, że odczuwa ona większą potrzebę snu, pojawia się brak apetytu oraz przeszkadzające w normalnym funkcjonowaniu nudności połączone z wymiotami. Przekrwienie układu moczowego sprawia, że częstsze niż do tej pory wizyty w toalecie stają się czymś normalnym. Rosnąca wówczas macica zaczyna uciskać pęcherz moczowy. Jednocześnie w tym momencie piersi zaczynają bolec i stawać się nabrzmiałymi. W tym samym momencie dziecko zaczyna rozwijać się w sposób dynamiczny. Do dziewiątego dnia ma miejsce implantacja. W tym momencie w błonę śluzową macicy zaczyna wnikać zarodek. Dochodzi wówczas do powstania owodni tworzącej z kolei pęcherz wypełniający się płynem owodniowym. Jest on bardzo ważny dla dalszego rozwoju dziecka, ponieważ gwarantuje mu do tego najlepsze możliwe warunki. Od 21 dnia u dziecka zaczyna bić serce, pojawiają się zalążki kończyn, tworzy się też układ krwionośny. Przez pierwsze trzy miesiące kobiecie towarzyszą stale nudności oraz wymiony połączone z ciągłym osłabieniem. Kobieta jest w tym czasie zmęczona oraz osłabiona na skutek ciągłych nudności oraz brakiem apetytu. Ciąża jest też dużym przeżyciem psychicznym, któremu towarzyszy dość duża dawka stresu, przynajmniej na jej początku. To też przekłada się na wyższy poziom zmęczenia.
Wraz z trzecim miesiącem ciąży, kobieta powinna zadbać o to, aby zacząć przeprowadzać systematyczne badania, które pozwolą kontrolować jej stan zdrowia oraz stopień rozwoju dziecka. Cytologia oraz morfologia to badania obowiązkowe w tym okresie ciąży. Później przychodzi czas na badanie usg oraz pomiar ciśnienia. Jest to bardzo ważny okres dla rozwoju dziecka, ponieważ w tym momencie powinien się zakończyć proces wykształcania się wszystkich narządów niezbędnych do dalszego funkcjonowania.
Pod koniec ciąży, w okresie trwania dziewiątego miesiąca, dziecko nie jest już tak aktywne jak we wcześniejszych miesiącach. Mimo tego, że ruch jest sporadyczny, staje się on bardziej zauważalny i odczuwalny przez matkę. Jest on bolesny. W tym czasie matce towarzyszą obrzęki kończyn. Skurcze są coraz bardziej odczuwalne, bardziej bolesne. W tym okresie bardzo ważne jest to, aby znajdować się pod ścisłą kontrolą ginekologa. Obowiązkowo należy wykonać takie badania jak morfologia oraz cytologia i badania położnicze. Tak przygotowana kobieta może już przygotowywać się do porodu, który będzie niezwykle bolesnym doświadczeniem. Trwa on kilka godzin, wymaga od kobiety dużej wytrzymałości oraz cierpliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here