Kiedy miesiączka się spóźnia i w spodziewanym okresie nie występuje krwawienie menstruacyjne, a kobieta jest czynna seksualnie, zachodzi podejrzenie, że w jej ciele rozwija się maleńka nowa istota. Jeśli faktycznie tak się stało, to od tej pory powinna tak przeorganizować swoje życie, nawyki i dietę, aby wspomóc dziecko w rozwoju i zminimalizować wszelkie zagrożenia dla rozwijającej się ciąży.
U kobiety prowadzącej regularny tryb życia nie jest trudno przypuszczać, ze nastąpiło zapłodnienie – objawy są bardzo charakterystyczne. Przede wszystkim występuje wzmożona senność i ciągłe zmęczenie. Jest to związane z obniżeniem ciśnienia krwi na skutek zwiększonego działania progesteronu, który rozkurcza mięśnie macicy i ścianki naczyń krwionośnych. Dzięki niemu błona macicy nie złuszcza się, a zarodek może się zagnieździć i rozwijać. Macica ma wielkość mandarynki.
Część przyszłych matek zaczyna odczuwać mdłości, zwłaszcza rano, zaraz po przebudzeniu. Warto wtedy zjeść jeszcze w łóżku mały herbatnik i wypić parę łyków wody.
Objawem wskazującym na zapłodnienie i występującym dość wcześnie u większości przyszłych mam jest znaczne powiększenie i bolesność piersi. Stają się obrzmiałe i nawet lekki dotyk może wywołać ból. Lepiej unikać noszenia w tym okresie koronkowych biustonoszy, bo mogą potęgować nieprzyjemne odczucia.
Większość kobiet odczuwa przykro zmienne nastroje. Wiąże się to z burzą hormonów, jak w tym okresie zachodzi w organizmie młodej mamy. Typowe jest przechodzenie od euforii do stanów przygnębienia, od niepohamowanego płaczu do śmiechu. Dochodzą do tego częste bóle głowy i zawroty. Przy zaobserwowaniu takich objawów wskazana jest większa aktywność fizyczna i częste przebywanie na świeżym powietrzu.
Niektóre panie mogą zaobserwować u siebie wzmożoną wrażliwość na smaki i zapachy. Zmysły są wyostrzone i często same zapachy wywołują mdłości i wymioty.
Jeżeli w organizmie kobiety doszło do zapłodnienia, czyli w jamie jajowodu plemnik wniknął do komórki jajowej i po przekształceniach powstał zarodek, w ciele matki pojawia się hormon ciążowy gonadotropina kosmówkowa -HCG. Po upływie ok 7 dni od zapłodnienia pojawia się on we krwi kobiety, a po 12 w moczu. Jeśli teraz zostanie wykonany test ciążowy, obecność hormonu spowoduje pojawienie się dwóch pasków na teście.
Zaistnienie ciąży potwierdzić może też ginekolog, wykonując rutynowe badanie. Jeśli zarodek się zagnieździł, macica jest powiększona,ścianki szyjki macicy są rozpulchnione.
Po stwierdzeniu objawów ciąży należy jak najwcześniej udać się do ginekologa i od tej pory regularnie kontrolować u niego przebieg ciąży. Od początku trzeba zacząć przyjmować kwas foliowy, by zminimalizować możliwość wystąpienia u płodu wad rozwojowych układu nerwowego. Jest to czas, gdy zmianie musi ulec dieta – alkohol i nikotyna są absolutnie wzbronione.Trzeba unikać potraw zawierających surowe mięso lub ryby, jak tatar i sushi. Wszystkie warzywa i owoce trzeba myć bardzo dokładnie, by uniknąć zarażenia toksoplazmozą lub listeriozą.