Co to jest właściwie ciąża urojona? Jakie są jej objawy? Warto znaleźć odpowiedzi na tego rodzaju pytania, bo nigdy nie wiadomo, kiedy taka wiedza może nam się przydać. Zatem do rzeczy. Otóż, ciąża urojona to dowód na to, jak mocno psychika i umysł człowieka wpływają na funkcje biologiczne. I tak np. organizm kobiety zaczyna reagować na silne bodźce psychiczne i stwarza pozory istnienia ciąży, chociaż tak naprawdę nie doszło do zapłodnienia. Pojawiają się wówczas zaburzenia myślenia w postaci urojeń czy też irracjonalnych przekonań, no i oczywiście objawy typowe dla ciąży. Powiększenie piersi, mdłości, wymioty, wahania nastroju czy też brak miesiączki. Co ciekawe, ciąża urojona charakteryzuje się praktycznie takimi samymi objawami jak ta realna. Pojawiają się ciążowe zachcianki, a nawet czasami może wystąpić laktacja. To może dziwić, ale tak bywa. Pozostaje więc postawić pytanie, dlaczego w ogóle w organizmie kobiety pojawiają się takie urojenia? Odpowiedzi mogą być dwie. Po pierwsze, dzieje się tak w sytuacji, kiedy ktoś bardzo chce zajść w ciążę, a ma z tym problem. W takich okolicznościach każdy jakiś sygnał, który mógłby być symptomem ciąży traktowany jest nad wyraz poważnie. Jednocześnie kobiety nie idą do lekarza, aby ostatecznie zdiagnozować sytuację, bo obawiają się, że specjalista nie potwierdzi ciąży. Po drugie, ciąża urojona może pojawić się również w sytuacji, kiedy kobieta panicznie boi się ciąży. W jednym i drugim przypadku jest to po prostu duży problem. Ale nie ma sytuacji bez wyjścia, bo taki stan można przecież leczyć. Badanie USG czy też badania hormonalne dają odpowiedzi na pytanie, czy ktoś rzeczywiście spodziewa się dziecka.
Ale może zdarzyć się tak, że kobieta jest tak bardzo zdeterminowana myślą o dziecku, iż nie daje się przekonać nawet kiedy przedstawione zostaną jej negatywne wyniki testu ciążowego. No cóż, bywa i tak. Najgorsze jest jednak to, że kobieta, która bardzo chce zajść w ciążę może popaść w depresję. Takie urojenia powodują również zaburzenia osobowości czy stany lękowe. Jak widać, to bardzo poważny problem, którego nie można bagatelizować. Kobiecie w takich okolicznościach jest potrzebne konkretne wsparcie psychologiczne, a nawet psychiatryczne. Dużą rolę ma tez do odegrania jej życiowy partner, który powinien po prostu przy niej być. Czas i odpowiednia terapia powinny pomóc w takich sytuacjach.
Posiadanie potomstwa to pragnienie większości z nas i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Czasami jednak samo pragnienie posiadania dziecka nie wystarczy, bo organizm tego nie chce. Pomimo tego, że współczesna medycyna jest w stanie odpowiedzieć nam już na wiele pytań to nadal jednak nie na wszystkie. Okazuje się, że organizm ludzki nie jest w pełni jeszcze poznany, dlatego czasami pewne jego reakcje po prostu zaskakują nawet wytrawnych lekarzy. Takie „deus ex machina”, taki cud, który z medycznego punktu widzenia nie powinien się był wydarzyć. No cóż, człowiek jest przecież tylko człowiekiem i trzeba to zaakceptować.