Objawy owulacji

Wiele kobiet nie ma pojęcia jak określić moment owulacji. Jest to dość istotna wiedza dla tych, którzy planują ciążę, oraz dla kobiet, które pragną uniknąć zapłodnienia w naturalny sposób. Naturalne metody zapobiegania ciąży są nadal jedną z najbardziej popularnych sposobów antykoncepcji, dlatego warto nauczyć się kilku zasad, które być może przybliżą nas do poznania własnego organizmu i do wiedzy niezbędnej do planowania i założenia rodziny.

Określenie momentu owulacji nie jest łatwe. Kobiety, które mają regularne cykle i stale monitorują swoje ciało, mają na tym polu znacznie ułatwione zadanie. Dzięki obserwacji potrafią określić dość dokładnie kiedy nastąpi kolejna miesiączka, a więc mogą również spróbować wyznaczyć dzień owulacji. Te, które nie prowadzą wnikliwych zapisków, a zbliżający się okres rozpoznają jedynie po znanych sobie, charakterystycznych dolegliwościach, będą musiały zmienić przyzwyczajenia i nauczyć się systematyczności, ponieważ tylko kilkumiesięczna obserwacja może zbliżyć nas do określenia momentu owulacji.

Owulacja następuje w chwili uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka Graafa. Ma to miejsce w jajnikach. Jajeczko wędruje do jajowodów, a następnie do macicy. Jeśli w czasie swojej przeprawy przez jajowody komórka zostanie zapłodniona, w macicy nastąpi zagnieżdżanie zarodka. W przeciwnym razie komórka zostaje wydalona z organizmu kobiety w trakcie miesiączki.

Nie każda kobieta jest w stanie określić moment uwolnienia jajeczka z jajnika, tylko na podstawie sygnałów stricte fizycznych. Ponieważ wiele pań po prostu nie odczuwa żadnych zmian związanych z samopoczuciem czy stanem zdrowotnym. Główne objawy owulacji są trudne do uchwycenia, ponieważ zmiany bywają bardzo subtelne. I tylko skrupulatna obserwacja może potwierdzić nasze przypuszczania.

Zanim jednak przystąpimy do podjęcia próby określenia dokładnego dnia następowania owulacji, należy jak najlepiej poznać swój cykl miesiączkowy. Z reguły u zdrowych kobiet przebiega on zawsze z zachowaniem pewnych prawidłowości, choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest nieregularny. Kilka miesięcy powinno wystarczyć, aby mniej więcej poznać stałe odstępy pomiędzy miesiączkami.

Jedną z głównych oznak owulacji jest zmiana wyglądu śluzu szyki macicy. Staje się on zdecydowanie bardziej rzadki i ciągliwy. Również barwa może ulec zmianie na bardziej przejrzystą. Kolejny objaw to zmiana temperatury ciała. W momencie owulacji jest ona o kilka kresek wyższa niż nasza standardowa temperatura. Należy jednak pamiętać, że są to zmiany bardzo niewielkie i ich występowanie zależy od wielu przypadkowych czynników, które mogą zaburzać poszczególne parametry. Może to być choroba, przyjmowanie niektórych leków, używki, czy nawet zwykła zmiana trybu życia czy klimatu. Organizm jest bardzo delikatną i czułą maszynerią, dlatego tylko dokładne i długie obserwacje mogą pomóc w obliczeniach.Owulacja wywołuje jeszcze inne objawy, ale są one bardzo rzadkie. Niektóre kobiety skarżą się na bóle w podbrzuszu i nabrzmiałe piersi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here