24 tydzień ciąży

Podczas dwudziestego czwartego tygodnia ciąży dziecko zaczyna wyraźnie się powiększać. Jego wzrost osiąga już nawet trzydzieści centymetrów wielkości, a waga wynosi średnio nieco ponad sześćset gramów. Mama ma coraz bardziej utrudnione zadanie – na co dzień musi nosić ten ciężar i jakoś sobie z nim radzić, choć oczywiście kolejne tygodnie okażą się dla niej znacznie trudniejsze. Jeżeli to w dwudziestym czwartym tygodniu ciąży dojdzie do narodzin dziecka, będzie ono po prostu wcześniakiem i powinno spokojnie poradzić sobie z przedwczesnym przyjściem na świat. Gdyby bowiem poród nastąpił chociaż te kilka dni wcześniej, byłoby to po prostu poronienie.

24 tydzień ciąży – jak zmienia się podczas niego samo dziecko? Przede wszystkim zaczyna nabierać swoich końcowych kształtów. Jego sylwetka jest już wyraźnie zarysowana, dlatego rodzice mogą się jej dokładnie przyjrzeć. Niemalże wszystkie części ciała przyjmują takie kształty, jakie będą miały tuż po urodzeniu. U maluszka już kilka tygodni wcześniej pojawiły się pierwsze włoski – i na powiekach, i na samej głowie – dlatego teraz dołączają do nich pierwsze paznokcie. Dziecko próbuje coraz intensywniej oddychać, co prowadzi do rozwoju jego układu oddechowego. Jego ciałko, podobnie jak w dwudziestym trzecim tygodniu ciąży, w całości pokryte jest zabezpieczającą mazią płodową oraz delikatnym i ledwo zauważalnym meszkiem. Maluszek zaczyna coraz bardziej przygotowywać się do przyjścia na świat, co jest oczywiście wyczuwalne przez jego matkę. Po jego aktywności można poznać, że już nie może się doczekać chwili spotkania z rodzicami.

24 tydzień ciąży przynosi też spore zmiany w życiu samej kobiety. Jej brzuszek jest już na tyle duży, iż w znaczącym stopniu utrudnia normalne funkcjonowanie. Coraz mocniej zaczyna go wypełniać płyn owodniowy. W połączeniu z masą ciała dzieciątka sprawia, że kobieta każdego dnia musi nosić ze sobą spory i utrudniający jej życie ciężar. Brzuszek może ją też delikatnie swędzieć, a na jego zewnętrznej warstwie mogą też wystąpić pierwsze rozstępy, powodowane intensywnym rozciąganiem się skóry. Im szybciej zaczyna się ona rozszerzać, tym większe prawdopodobieństwo powstania sporych rozstępów – aby im zapobiec lub przynajmniej zmniejszyć ich widoczność, należy codziennie smarować całe ciało specjalnymi oliwkami dla kobiet w ciąży lub standardowymi balsamami nawilżającymi. Mama zaczyna też narzekać coraz bardziej na swoje zmienne nastroje. Raz jest bardzo szczęśliwa i nie może doczekać się chwili, gdy weźmie swoje dziecko w ramiona, a już za godzinę pojawia się u niej silne uczucie zdenerwowania. Koncentracja ulega znacznemu osłabieniu i z tego powodu warto na tym etapie całkowicie zrezygnować z pracy. Lepiej zacząć powoli przygotowywać się do porodu.

Na wielu stronach internetowych dotyczących spraw związanych z ciążą można znaleźć szczegółowe informacje na temat tego, jak powinien wyglądać 24 tydzień ciąży. Rozwieją one wątpliwości każdej kobiety, którą już niedługo czeka sam najważniejszy poród.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here