Każda kobieta czekająca na narodziny swojego dziecka chce wiedzieć, co się z nią dzieje podczas poszczególnych etapów ciąży. Początki bywają najtrudniejsze, jednak wraz z upływem czasu organizm przyszłej matki zmienia się coraz bardziej. Jak zatem wygląda 22 tydzień ciąży? Czego można się po nim spodziewać i jak w jego trakcie zachowuje się sam płód?
W dwudziestym drugim ciąży znaczącej przemianie ulega sam płód. Jego skóra nabiera lekko przezroczystej struktury, a dziecku zaczynają wyrastać pierwsze włoski. Występują one na jego powiekach (rzęsy) oraz na samej skórze głowy. Zaczynają zaostrzać się rysy jego twarzy, zmienia się kształt czoła, a wszelkie jej elementy stają się bardziej charakterystyczne. Dużej zmienia ulegają również same uszy. Nabierają one swojego końcowego kształtu. Dziecko znajdujące się w brzuszku swojej matki może też słyszeć już to, co dzieje się wokół niego. Jako że zaczyna coraz mocniej odczuwać oddziałujące na niego bodźce, warto zacząć do niego mówić czy delikatnie głaskać brzuszek. Wibracje wywołane takim dotykiem sprawią dziecku przyjemność. Dzięki nim nawiąże ono jeszcze lepszą więź ze swoją matką lub samym ojcem, o ile on także będzie pamiętać o masowaniu brzuszka swojej partnerki.
22 tydzień ciąży jest też ważnym etapem dla samej kobiety. Jej ciało zmienia się tutaj nie do poznania. Brzuszek zaczyna coraz mocniej się uwydatniać, staje się krągły i zdecydowanie mocno zarysowany – każdy jest w stanie już poznać, że kobieta właśnie spodziewa się dziecka. Znajomi w pracy czy koledzy ze szkoły zaczynają o to wypytywać. Nie da się tego ukryć, choć w teorii luźne czy zbyt duże ubrania mogłyby ukryć większy brzuszek, podobnie jak radzą sobie z ukrywaniem tkanki tłuszczowej. Kobieta w dwudziestym drugim tygodniu ciąży zaczyna naprawdę czuć, że już niedługo zostanie matką. Rodzi to w niej przede wszystkim silną ekscytację, uczucie wszechogarniającej ją radości i jednoczesnego lekkiego poddenerwowania. Bo taka ciąża zawsze wywołuje sensację. Znajomi zaczynają zadawać niewygodne pytania, a rodzina próbuje się wtrącać w życie przyszłych rodziców. Każdy chce udzielać dobrych rad i każdy chce także dotknąć brzuszka, w którym właśnie rozwija się nowe życie. Do takich zachowań trzeba się po prostu przyzwyczaić. Ludzie zawsze są zainteresowani nowymi dla nich sytuacjami i lubią o nich mówić, gdyż w ten sposób przełamują nudę swojego własnego życia.
Już w tych pierwszych miesiącach ciąży kobieta może zapisać się do swojej pierwszej szkoły rodzenia. Uczęszczając do takiej placówki, sama będzie mogła dokładnie dowiedzieć się, co się będzie z nią działo podczas poszczególnych etapów ciąży. Zacznie też powoli i na spokojnie przygotowywać się do samego porodu. Nauczy się prawidłowego oddychania, spróbuje wykonać proste ćwiczenia i pobudzi swoje ciało do pracy, które dzięki temu, mocniejsze i silniejsze, znacznie lepiej poradzi sobie w trakcie samych narodzin dziecka. Do takiej szkoły rodzenia warto zatem zapisać się jak najwcześniej – chociażby w dwudziestym drugim tygodniu ciąży.