16 tydzień ciąży

W szesnastym tygodniu ciąży dziecko cały czas intensywnie rośnie i porusza się. Pod koniec szesnastego tygodnia ciąży dziecko osiąga już długość około 11-12 centymetrów i waży już ponad 100 gramów. Od tego tygodnia ciąży można już teoretycznie spodziewać się odczuwania pierwszych ruchów płodu, jednak szczególnie podczas pierwszej ciąży nie są one jeszcze wyczuwalne w tym okresie przez ciężarną kobietę.
16 tydzień ciąży – rozwój dziecka
W szesnastym tygodniu ciąży buzia dziecka jest już całkowicie ukształtowana choć powieki wciąż pozostają zamknięte to dziecko zdobywa kolejny zmysł – słuch, w tym okresie słyszy pierwsze swoje dźwięki. Rozwój dziecka polega na dalszym kształtowaniu się układu nerwowego i zmysłów, rozwija i doskonali ono wszystkie funkcje życiowe – oddaje mocz w regularnych odstępach oraz zaczyna wyraźnie oddychać; jest to ważne ćwiczenie mięśni oddechowych, dzięki któremu będzie gotowe do podjęcia samodzielnego oddychania zaraz po urodzeniu. U dziecka pojawiają się pierwsze odruchy błędnikowe kołysane ruchem i oddechem matki ćwiczy zmysł równowagi. Rozwojowi układu nerwowego towarzyszy rozwój kolejnych partii mięśni w tym mięśni twarzy. Maluszek jest w stanie wyrażać swoje emocje przez robienie min – potrafi już się skrzywić czy zmarszczyć brwi. Warto też w tym czasie ciąży jeśli nie robiło się tego wcześniej zacząć jak najwięcej mówić do brzucha, mimo że słabo rozwinięty słuch dziecka nie jest raczej w stanie rozpoznawać głosów na tym etapie to pozwala to na stopniowe budowanie przywiązania dziecka do głosu matki i późniejszą umiejętność rozpoznawani go. Rozpoznanie płci dziecka w tym przypadku jest już możliwe podczas badania USG choć nadal może się okazać, że jest nieco zbyt wcześnie.
16 tydzień ciąży – zmiany w organizmie przyszłej mamy
Płód jest nadal bardzo ruchliwy i właśnie w tym momencie mamy zwykle czują już pierwsze ruchy dziecka, nie ma jednak powodu do niepokoju jeśli się nie pojawią w tym tygodniu – szczególnie w pierwszej ciąży, wyraźne ruchy płodu odczuwalne są dopiero w okolicach dwudziestego tygodnia. Wiele mam również nie potrafi przypisać wyczuwalnych ruchów do poruszania się dziecka, ponieważ pierwsze ruchy są delikatne można pomylić je z gazami czy przemieszczającą się treścią jelitową. W szesnastym tygodniu macica coraz bardziej się powiększa, a brzuch się zaokrągla – potrzebna będzie nieco większa garderoba. Dla własnej wygody warto pomyśleć nie tylko o zakupie większych ubrań ale także o bieliźnie ciążowej i biustonoszach. U matek wciąż będzie pojawiać się uczucie odrzucenia od otaczających zapachów, które będą się wydawać intensywniejsze niż zwykle. Z drugiej strony, ciężarne zaczną prawdopodobnie doświadczać zmiany w preferencjach kulinarnych. Zwiększona ilość krwi w obiegu może powodować obrzęki a także bóle i tkliwość dziąseł oraz krwawienia z dziąseł i nosa. U kobiet mających tendencje do żylaków mogą się one już teraz pojawić, często w towarzystwie opuchniętych nóg. Inną dolegliwością mogącą pojawić się na tym etapie ciąży, szczególnie jeśli jest ona duża lub mamy do czynienia z ciążą mnogą, jest trudność z nabieraniem powietrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here