Każda kobieta zastanawia się na każdym etapie ciąży, jak rozwija się jej maleństwo. 15 tydzień ciąży to już 4. miesiąc, czyli drugi trymestr – uważany za ten najprzyjemniejszy, ponieważ większość dokuczliwych objawów stopniowo zanika, a kobieta czuje się o niebo lepiej. Brzuszek, choć jeszcze malutki, staje się powoli widoczny, co napawa dodatkowo przyszłą mamę dumą i radością.
Jeżeli chodzi o rozwój dzieciątka, to w 15 tygodniu nadal bardzo intensywnie rośnie. Na tym etapie powinno już ważyć średnio około 55-80 gram i mierzyć aż 11 cm. W przybliżeniu dzieciątko rozmiarami przypomina dorodne jabłuszko.
Płód coraz bardziej zaczyna wyglądać jak malutki bobas. W tym tygodniu zachodzące zmiany są naprawdę ogromne. Skóra maluszka jest cieniutka i jeszcze przezroczysta, widać przez nią wszystkie naczynia krwionośne. Pojawia się także tzw. lanugo, czyli nic innego jak meszek płodowy, który ma chronić maleństwo przed wodą. Uszka i oczka zawędrowały już na swoje miejsce. Całe ciało zaczyna nabierać właściwych proporcji – nóżki zaczynają być większe od rączek, a głowa zaczyna przybierać normalne proporcje w stosunku do reszty ciała.
Dziecko w 15. tygodniu potrafi już poruszać paluszkami u dłoni i stóp, a nawet wsadzić kciuka do buźki i go ssać. Zaciska również malutkie dłonie w piąstki, a u stóp oraz dłoni wykształciły się paznokietki. Wykonuje także czynności oddechowe (ssie i połyka wody płodowe, co przygotowuje je do oddychania po wyjściu z brzuszka).
Wszystkie wykształcone narządy podjęły już swoje funkcje i wciąż przygotowują się do życia po rozwiązaniu.
Gdyby wykonać zdjęcie RTG maluszkowi przebywającemu w brzuszku na tym etapie ciąży, zobaczyć by już można było prawie kompletny szkielet małego człowieka. Kości są już skostniałe, a mięśnie coraz lepiej rozwinięte.
U kobiety noszącej nowe życie także bardzo dużo się zmienia. Macica stale się powiększa i w tym czasie znajduje się mniej więcej w połowie odległości pomiędzy pępkiem a spojeniem łonowym – jest już wyraźnie wyczuwalna, zwłaszcza w pozycji leżącej (na plecach).
Przyszła mama może zacząć odczuwać mocniejsze, i niekiedy szybsze bicie swojego serca. Spowodowane jest to zwiększonym ciśnieniem, które w tym momencie jest jak najbardziej naturalne.
Zdecydowanie zwiększy się również apetyt, a jednocześnie pojawi się niezbyt przyjemne uczucie – zgaga i pieczenie po obfitych posiłkach, jak także i wzdęcia towarzyszące wilczemu apetytowi i nadmiernemu połykaniu powietrza. Można sobie z tym poradzić jedząc możliwie często, lecz w mniejszych ilościach. Warto trzymać zdrową dietę i unikać tłustych oraz ostrych potraw, napojów z kofeiną, napojów gazowanych, niezdrowych przekąsek oraz słodyczy.
Kobieta w czwartym miesiącu ciąży może mieć problemy ze spaniem. Bezsenność może się wiązać z większą nerwowością lub po prostu z trudnością w znalezieniu wygodnej pozycji do spania.
Dobrą wiadomością jest to, że na parę tygodni zmniejszy się parcie na pęcherz – macica przestała go uciskać, przez co odwiedzanie toalety zdarza się zdecydowanie rzadziej.
Najprzyjemniejszym i jednym z najbardziej wyczekiwanych momentów jest określenie płci, co na tym etapie jest już bardzo prawdopodobne.