12 tydzień ciąży - dalszy rozwój dziecka

12 tydzień ciąży to moment, kiedy dziecko osiąga do 6 cm długości ciemieniowo – siedzeniowej (od głowy do pupy). To ważny etap ciąży dla mamy, ponieważ w większości przypadków teraz ustępują nieprzyjemne dolegliwości, przede wszystkim nudności, wymioty czy ciągłe znużenie i senność. Warto jednak pamiętać, że u pewnej grupy kobiet te symptomy związane z ciążą mogą utrzymywać się znacznie dłużej – w niektórych przypadkach nawet do porodu.
W 12 tygodniu dziecko nabywa nowych umiejętności i rozwija kolejne funkcje swojego organizmu:
– umie ssać kciuk, a nawet uśmiechać się i marszczyć czoło,
– zdarza mu się już połykać płyn owodniowy,
– palce u nóg oddzielają się od siebie,
– główka staje się coraz bardziej okrągła, a kości – twardsze,
– „uruchamia się” układ odpornościowy,
– intensywnie rozwijają się komórki nerwowe,
– dziecko jest bardzo wrażliwe na dotyk.
Choć jeszcze nie jesteś w stanie wyczuć jego ruchów, dziecko intensywnie ćwiczy – energicznie porusza rączkami i nóżkami, a także całym ciałem. Bardzo ważną funkcję przejmuje pępowina – stanowi sieć transportową między łożyskiem a dzieckiem, dostarczając mu składniki odżywcze pobrane z pożywienia spożytego przez matkę.
Pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży warto wykonać pierwsze USG „genetyczne”, które wykryje bądź wykluczy większość wrodzonych wad lub chorób dziecka. Podczas takiego badania – w 100% nieinwazyjnego – lekarz bardzo dokładnie zbada każdy narząd dziecka, co nie byłoby możliwe w aż takim stopniu podczas zwykłego USG.
Na tym etapie ciąży, oprócz wyciszenia nieprzyjemnych objawów, kobieta może doświadczyć również innych zmian w samopoczuciu i wyglądzie:
– dzięki zwiększonej ilości krwi skóra stanie się bardziej dotleniona, a co za tym idzie – gładsza, promienista i zdrowsza,
– stan włosów może ulec widocznej poprawie – staną się one mocniejsze, bardziej lśniące i gęstsze,
– dzięki ustąpieniu mdłości zauważalnie zwiększy się apetyt, co może spowodować przyrost wagi (jeżeli mdłości nadal się utrzymują to normalnym stanem jest spadek masy ciała, jednak należy skonsultować to z lekarzem, aby ewentualnie podjąć odpowiednie działania),
– może ulec zwiększeniu ilość wydzieliny z pochwy,
– kobieta może nabrać ochoty na seks, a lepsze ukrwienie narządów spotęguje doznania z niego płynące.
Problemem może okazać się zgaga oraz niestrawność – w takim przypadku należy spożywać posiłki w małych porcjach oraz zadbać o to, aby nie były tłuste. W dalszym ciągu – jak przez cały okres ciąży – należy troszczyć się o swoją dietę, dostarczając dzięki niej jak największej ilości składników mineralnych i witamin. Wśród innych nieprzyjemnych dolegliwości tego etapu można wymienić zwiększoną potliwość. Zdarza się również, że u niektórych kobiet następuje pogorszenie stanu skóry, która staje się skłonna do powstawania wyprysków. Może być również podatna na powstawanie przebarwień i plam, z tego też powodu należy uważać z ekspozycją na słońce. Wszystko to za sprawą buzujących w organizmie hormonów. Należy jednak pamiętać, że nie wolno stosować na własną rękę żadnych leków, które miałyby rozwiązać problemy skórne – mogłyby one przeniknąć do krwi, powodując nieodwracalne wady u dziecka.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułObjawy owulacji
Następny artykułOznaki ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here