Dziecko i matka w 9 tygodniu ciąży

Po upływie dwóch miesięcy od zakończenia ostatniej miesiączki niemal każda kobieta jest świadoma, ze w jej macicy rozwija się nowy człowiek.
Rozpoczyna się właśnie 9 tydzień ciąży.
Jeżeli dotychczas nie było wykonywane badanie USG, jest to idealny czas do jego zrobienia. Lekarz w trakcie badania stwierdzi, czy ciąża jest pojedyncza, czy mnoga, określi wielkość płodu i przybliżony okres porodu. Za wcześnie jest, żeby określić płeć dziecka, chociaż właśnie teraz tworzą się u chłopców jądra, a u dziewczynek jajniki.
Dziecko rozwija się w tym okresie bardzo intensywnie i każdego dnia rośnie o około 1 mm. Główka stanowi prawie połowę długości dziecka, wykształca się nosek i uszka, a gałki oczne okrywają powieki. Bardzo intensywnie rozwija się mózg i pojawiają się półkule mózgowe oraz międzymózgowie z przysadką produkującą ważne hormony. Rozwija się układ trawienny i wykształca się odbyt. Serduszko dzieli się już na cztery części i bije bardzo szybko, nawet około 165 uderzeń na minutę.
Maluszek ma już ukształtowane rączki i nóżki, chociaż palce ciągle połączone są cieniutką błoną. Dziecko przeważnie zgina i prostuje kończyny, co jest widoczne dla wykonującego badanie USG. W 9 tygodniu ciąży ciało płodu pokrywa delikatny meszek, nazywany lanugo.
Ogólnie jest to okres bardzo intensywnego rozwoju dziecka i bardzo trudny dla kobiety.
Organizm przyszłej mamy podlega licznym zmianom regulowanym przez hormony. Jest to okres, gdy stwierdza się u niej najwyższy poziom hormonu ciążowego HCG. Przeważnie piersi stają się pełniejsze i bolesne przy dotyku. Zmorą stają się przysłowiowe poranne nudności, niektóre kobiety w tym okresie wręcz tracą na wadze częściowo z powodu właśnie nudności i wymiotów. Zdarzają się zawroty głowy i omdlenia. Zmysły są ciągle mocno wyczulone, wiele przyszłych matek jest bardzo wrażliwych na zapachy i dźwięki, nerwowych i mocno pobudzonych. Czasem dochodzą jeszcze problemy z cerą, ale nie jest to normą.
Bardzo ważne jest, żeby kobieta nie była z tym wszystkim sama. Idealnie dla przyszłej rodziny byłoby, gdyby partner towarzyszył jej wspierając emocjonalnie dając poczucie bezpieczeństwa. Jest to okres, gdy radość ciągle miesza się z lękiem o donoszenie ciąży i sprostanie rodzicielskim obowiązkom.
Absolutnie dla matki zakazany jest alkohol, to teraz tworzy się przecież mózg dziecka i nawet mała ilość alkoholu może spowodować nieodwracalne zmiany.
Pewne rozprężenie psychiczne i ukojenie może dać umiarkowane uprawianie sportów. Pływanie, lekka gimnastyka – z wyłączeniem ćwiczeń typu brzuszki czy skłony- poprawiają nastrój i przeciwdziałają nadmiernemu tyciu. Ponieważ w tym okresie z powodu wymiotów i zmian hormonalnych łatwo dochodzi do anemii, do diety trzeba włączyć więcej produktów bogatych w żelazo, jak wątróbka, chuda wołowina i jagnięcina, buraki i zielone warzywa. Natka pietruszki z powodu na wysoką zawartość żelaza i kwasu foliowego powinna być dodawana do większości posiłków. Kwas foliowy dodatkowo ciągle jeszcze trzeba przyjmować w postaci tabletek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here