Rozmiar zarodka w ósmym tygodniu ciąży wynosi już od 13 do 20 mm. Podczas badania USG widoczne mogą być już ręce i nóżki, a nawet pojedyncze palce maluszka. Serce zajmuje na tym etapie połowę objętości klatki piersiowej, a tętno powinno wynosić już około 160 uderzeń na minutę. Czasem zaobserwować można też żołądek dziecka.
8 tydzień ciąży – zmiany w rozwoju dziecka
W ósmym tygodniu ciąży mały płód coraz bardziej się rozwija powoli kształtując wygląd przypominający małego człowieka. Choć głowa pochylona ku przodowi stanowi połowę długości ciała zaczyna kształtować się twarz, pojawiają się zalążki małżowin usznych, a w miejscu w którym znajdować będą się oczka gromadzi się barwnik w postaci małych ciemnych plamek. Kształtują się powieki i nozdrza zewnętrzne nosa oraz następuje rozwój kubków smakowych. W tym okresie następuje również dalszy rozwój kończyn. Na „płetwowatych” do tej pory rączkach i stópkach pojawiają się promieniste przewężenia, z których za jakiś czas wykształcą się małe paluszki. Zachodzą też zmiany związane w obrębie mózgu, początkowo pojedynczy pęcherzyk dzieli się najpierw na trzy mniejsze części, a następnie na pięć – to właśnie z tych pęcherzyków powstaną wszystkie ważne elementy mózgu, które będą odpowiedzialne za wszystkie funkcje organizmu (od regulacji rytmu serca, oddechu, temperatury ciała, po myślenie abstrakcyjne, uczucia i pamięć). W ósmym tygodniu ciąży kręgosłup dziecka zaczyna się usztywniać, a tak zwany ogonek zanika, zamieniając się w kość ogonową. Następuje też bardzo ważny proces kształtowania się płuc, których rozwój będzie trwał aż do trzydziestego siódmego tygodnia – jest to organ, który potrzebuje najwięcej czasu do pełnego ukształtowania.
Na tym etapie ciąży rozpoczyna się bardzo ważny proces kształtowania i doskonalenia narządów zmysłu, który będzie trwał praktycznie do końca ciąży i w pierwszych miesiącach życia dziecka. Bardzo ważne jest unikanie wszelkich substancji toksycznych na tym etapie ciąży, ponieważ ewentualne zakłócenia mogą prowadzić do poważnych dysfunkcji tych narządów, jak ślepota czy głuchota.
8 tydzień ciąży – dolegliwości i samopoczucie przyszłej mamy
Bardzo możliwe, że na tym etapie przyszła mama będzie mogła zauważyć lekkie zaokrąglenie brzuszka poniżej linii pępka. Jedną z dolegliwości, która może pojawić się na tym etapie jest ból podbrzusza o średnim nasileniu, mogą pojawić się też pierwsze bóle w krzyżowym odcinku kręgosłupa, pośladkach, a nawet udach. W dalszym ciągu będą się pojawiać dolegliwości pierwszego trymestru; poranne nudności, wymioty, utrata apetytu, częste oddawanie moczu, przewlekłe zmęczenie czy bezsenność. Przyszła mama może skarżyć się w dalszym ciągu na bolesne piersi, które stały się wrażliwe i źle reagują na dotyk. Piersi nie tylko się powiększają ale także brodawki sutkowe powoli będą przybierać coraz ciemniejszą barwę, a gruczoły powiększą się, uwypuklą i również nabiorą ciemniejszego koloru. W pierwszym trymestrze ciąży dużo kobiet odczuwa także zmniejszoną ochotę na współżycie.