Ciąża trwa około 280 dni, czyli około 40 tygodni. 7 tydzień ciąży to bardzo ważny czas w życiu płodowym maluszka, ponieważ w tym czasie intensywnie rozwija się mózg. Następuje jego podział na przodomózgowie, śródmózgowie i tyłomózgowie. Przodomózgowie odpowiada za rozumowanie, rozwiązywanie problemów oraz wspomnienia. Śródmózgowie ma za zadanie przekazywać sygnały elektryczne do odpowiednich punktów w mózgu. Tyłomózgowie z kolei zajmie się w późniejszym czasie ruchami mięśni, oddychaniem i pulsem. Rozwijają się także inne narządy – pojawia się tęczówka, rozwijają się kończyny – pojawiają się błonki pomiędzy palcami. Powstaje również pępowina łącząca dziecko z organizmem mamy. 7 tydzień ciąży to czas w którym dziecko mierzy już około 1 centymetra. Na badaniu USG można zaobserwować szybkie bicie serca. W tym czasie uderza ono bardzo szybko – od 140 do 160 razy na minutę.
Przyszła mama może z kolei cierpieć na silne nudności i niechęć do niektórych potraw, co może skutkować zmniejszeniem masy ciała. Inne kobiety przeciwnie – mogą narzekać na wzrost wagi. Brzuszek nie jest jeszcze widoczny, choć w pasie może przybyć kilka centymetrów. Obserwuje się częstsze oddawanie moczu, należy więc przyjmować jak najwięcej płynów – najlepiej wody. Często występuje zmęczenie i senność. Trzeba pamiętać o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych, takich jak kwasy omega-3, które mają wpływ na rozwój mózgu i układu krwionośnego. Kolejny ważny składnik to białko budujące mięśnie. Cały czas trzeba przyjmować kwas foliowy, który jest niezbędny, aby układ nerwowy dziecka rozwijał się prawidłowo. Należy dbać o prawidłowo zbilansowaną dietę, w której skład wchodzą owoce i warzywa, orzechy oraz chude mięso. Warto jeść dużo ryb – tłuste ryby morskie dostarczą kwasów omega. Pamiętać trzeba o witaminie E, która chroni przed poronieniem. Aby w sposób naturalny dostarczyć ją do organizmu trzeba spożywać oleje roślinne. Jeżeli chodzi o węglowodany, to należy wybierać te złożone, czyli kasze, brązowy ryż, pełnoziarniste pieczywo i makaron.
Lekarz zaleci badanie morfologii krwi, które wykaże, czy ciężarna nie cierpi na anemię. Niezależnie od tego, jaki będzie wynik, trzeba pamiętać, aby spożywać produkty zawierające żelazo, czyli warzywa, owoce, czerwone mięso i jajka. Dieta każdej kobiety w ciąży powinna być dobrze przemyślana – wybierajmy zdrowe, różnorodne produkty, a na pewno dostarczymy dziecku wszystkich substancji niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Pamiętajmy także o aktywności fizycznej – ułatwiają one poród i pozwalają wrócić szybko do formy sprzed ciąży. Może być to też recepta na ciągłe zmęczenie. Nie należy wykonywać intensywnych treningów, raczej sprawdzą się ćwiczenia typu pilates, joga, oraz spacery, pływanie, taniec lub jazda na rowerze stacjonarnym. Warto skonsultować tę sprawę z lekarzem i zapisać się na zajęcia przeznaczone dla kobiet w ciąży – nie tylko będziemy pod opieką fachowca, który zadba o nasze bezpieczeństwo, ale także będziemy miały możliwość spotkania z innymi przyszłymi mamami.