11 tydzień ciąży to czas, kiedy zarodek staje się płodem. Dziecko mierzy już około 4 – 5 cm długości ciemieniowo – siedzeniowej (CRL – od głowy do pupy). Przyjmuje się, że jest ono wielkości figi. To ten czas, kiedy wszystkie organy zostały już wykształcone, a teraz następuje ich rozwój oraz powstawanie pomniejszych elementów ciała:
– pojawiają się zawiązki paznokci oraz mieszki włosowe,
– głowa lekko się odchyla, dzięki czemu nie dotyka już brzuszka dziecka, a plecy zaczynają się prostować,
– pod zamkniętymi powiekami rozwijają się tęczówki.
W 11 tygodniu ciąży dochodzi również do bardzo ważnego zjawiska związanego z narządami płciowymi chłopców – zaczynają się one formować, dzięki „zastrzykowi” hormonów z jąder. Nie jest to jednak jeszcze czas na poznanie płci dziecka podczas badania USG – będzie to możliwe dopiero za kilka tygodni.
Przyjmuje się, że pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży można zrobić pierwsze badanie prenatalne – tak zwane USG „genetyczne”, dzięki któremu można wykryć niektóre wrodzone choroby dzieci, na przykład Zespół Downa czy Zespół Edwardsa. Będzie można również wykluczyć inne choroby, podczas dokładnego badania organów dziecka – serca, żołądka, nerek, kręgosłupa itd. Jest to w pełni bezpieczne badanie, przebiegające jak zwykłe USG, jednak znacznie dokładniejsze, dzięki czemu można wykryć niebezpieczne stany, niemożliwe do ujawnienia w trakcie zwykłego badania. Należy jednak pamiętać, że to badanie z reguły jest płatne – tylko kobiety obarczone ryzykiem urodzenia chorego dziecka oraz będące w ciąży po 35 roku życia mogą wykonać je w ramach NFZ.
W 11 tygodniu zauważalne zmiany zachodzą nie tylko u dziecka, ale i u mamy. Dochodzi do zwiększenia ilości krwi w organizmie, przez co możliwe jest częste przyspieszenie akcji serca czy nawet jego kołatanie. Z tego też powodu skóra staje się bardziej zaróżowiona, a temperatura ciała może być wyższa. Cieplejsze stają się także stopy i dłonie. Nadal mogą się utrzymywać niekomfortowe dolegliwości pierwszego trymestru – nudności, wymioty, zmęczenie, senność czy wahania nastroju. Warto jednak pamiętać, że już niedługo powinny one całkowicie zaniknąć, ustępując miejsca dużej dawce energii i dobrego samopoczucia.
Wiele kobiet próbuje już teraz dostrzec zmiany w wielkości brzucha, może to być jednak jeszcze za wcześnie. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji – u kobiet niskich i drobnych być może pojawi się już zaokrąglenie, jednak kobiety wysokie lub borykające się z problemem nadwagi jeszcze będą musiały poczekać na zauważalnie zaokrąglony brzuch. Prawdopodobnie jednak już teraz przestaniesz się mieścić w dawne spodnie, a to za sprawą stale powiększającej się macicy – w 11 tygodniu jest ona mniej więcej wielkości granatu.
Konieczne jest dbanie o odpowiednią dietę, bogatą w składniki odżywcze oraz nawodnienie organizmu – na tym etapie uczucie pragnienia może się zwiększyć, nie wolno więc zapominać o uzupełnianiu płynów.
Choć ryzyko poronienia jest największe przed 10 tygodniem, wciąż należy zwracać uwagę na niepokojące objawy – intensywne bóle podbrzusza czy plamienia lub krwawienia. Każdy z takich incydentów należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem.